Upozorenje na investicijske prijevare

Slika /PU splitsko-dalmatinska 2022/Vijesti (svakodnevno)/racunalne prijevare.jpg
FOTO: ilustracija
 
Jučer je zaprimljen prijava 79-godišnje žene kojoj se prije nekoliko dana putem telefona javila nepoznata ženska osoba koja joj je ponudila ulaganje u trgovinu naftom kako bi mogla zaraditi novac. Nadalje je nepoznat navela da je za to potrebna obuka i uplata 250 eura na „Air cash“ aplikaciju kako bi dobila potrebne upute o ulaganju. Potom joj je dostavila mail preko kojeg je oštećena izradila air cash račun i uplatila traženi novac, da bi potom na traženje nepoznate dostavila joj i osobne podatke kada je cijeli iznos novca nakon nekoliko trenutaka nestao s navedenog računa, dok se nepoznata više nije javljala i žena je shvatila da se radi o prijevari. Policijski službenici su zaprimili prijavu i provode daljnje kriminalističko istraživanje.
 
U konkretnom slučaju radi se o takozvanoj investicijskoj prijevari.
 
Naime, na internetskim stranicama postoje oglasi koji pozivaju na različita ulaganja, s malim rizikom, malim iznosima početnog ulaganja i velikom zaradom u kratkom vremenu. Ulagati se može u prirodni plin, naftu, plemenite metale i kriptovalute. Zanimljivo je da su ljudima osobito privlačne kriptovalute za ulaganje, vjerojatno zbog široko raširene percepcije da se radi o inovaciji i da oni koji su upućeni u cijelu stvar, jako dobro zarađuju na kriptovalutama. Pored internetskih stranica koje vode legalne firme i korporacije i koje omogućuju građanima i drugim firmama ugovorena i legalna investiranja, postoje i internetske stranice koje su nerijetko vrlo slične takvim legalnim stranicama, ali to zapravo nisu. Upravo na takve stranice vode mnogi ranije spomenuti oglasi.
Nakon što zainteresirana osoba ostavi svoje podatke za kontakt na jednoj takvoj internetskoj stranici, vrlo brzo je nazove osoba koja joj predloži početno ulaganje od nekoliko stotina eura te joj daje podatke za uplatu. U pravilu se radi o uplati na bankovni račun u stranoj državi ili kupnji kriptovaluta. Tom početnom uplatom osoba bude usmjerena na navodnog brokera koji će je savjetovati za daljnja ulaganja koja mogu osigurati ostvarivanje najvećeg profita. Komunikacija s "brokerom" odvija se putem telefona, vrlo je intenzivna i brzo prelazi u vrlo osobnu, a sve s ciljem zadobivanja što većeg povjerenja. Kad "broker" zadobije žrtvino povjerenje, lakše njom manipulira i lakše je nagovori na sve veća ulaganja, sve do trenutka kad ista potroši sve što ima, pa čak posuđuje novac za daljnja ulaganja. Žrtva je zavedena pričom o velikom prijateljstvu s brokerom, njegovim najboljim namjerama, obećanjima da će se sresti i družiti, ostvarivanju velike zarade koja će joj omogućiti život o kakvom je sanjala. Nažalost, stvarnost koja slijedi je vrlo okrutna. Kad se "broker" uvjeri da žrtva više nema novca i do istog više nikako ne može doći, te da žrtva sada traži isplatu svoje dobiti, koja joj je vjerno prikazana na računu na internetskoj stranici kojom manipulira počinitelj, broker prekida svaki kontakt sa žrtvom, internetska stranica s vrtoglavim iznosom profita postaje nedostupna, a žrtva postaje svjesna da je prevarena i da njezinim novcem, a često se radi o stotinama tisuća eura, život iz snova živi "broker".
"Broker" je vješto prikrio svoje tragove koristeći se lažnim brojevima telefona, nazivom firme koja nigdje ne postoji, bankovnim računima u trećim zemljama, adresama digitalnog novčanika za kriptovalute kojima se ne može utvrditi vlasnik. itd. S druge strane, žrtva ostaje bez novca koji je često životna ušteđevina, problemima koji se zbog toga pojavljuju u obitelji, problemima s prijateljima kojima ne može vratiti posuđeni novac. Ne treba zanemariti niti osjećaj srama i razočarenja. Iz svega navedenog, jasno je da žrtvama investicijskih prijevara često nije samo otuđen novac, nego im je u velikoj mjeri uništen život.
 
Obzirom na učestale računalne prijevare, raznih oblika, Policijska uprava splitsko dalmatinska je tijekom prošle godine inicirala preventivnu kampanju „SafetyNet- Bitka za sigurnost“.
Cilj ove kampanje je informirati građane  o vrstama računalnih prijevara, ali i načinima zaštite i zato
Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo kome..
Također, posjetite stranice Web heroj - Ulovimo lika s weba koji tvoje € vreba i saznaj kako i na koji način se zaštititi.
 
 

Stranica