Ministar Božinović na Konferenciji „Sigurnost, moguće ugroze i organiziranje nadziranja i spašavanja na Jadranskom moru“

Slika PU_SD/Sigurnost na Jadranu (4).JPG

 foto: ilustracija 

U Splitu je danas, 24. srpnja, na Sveučilišnom kampu, u amfiteatru Pomorskog fakulteta u Splitu, u organizaciji Slobodne Dalmacije, a uz potporu Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Državne uprave za zaštitu i spašavanje, održana konferencija pod nazivom „Sigurnost, moguće ugroze i organiziranje nadziranja i spašavanja na Jadranskom moru“. 

Na konferenciji su, uz potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Damira Krstičevića i ministra unutarnjih poslova dr.sc. Davora Božinovića, nazočili Davor Lozačćić, ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje, gradonačelnik Grada Splita Andro Krstulović Opara, Slobodan Marendić, načelnik PU splitsko-dalmatinske,  zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Luka Gabrić, te Ivica Ušljebrka, savjetnik ministra obrane.  

Ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović u svom obraćanju istakao je kako je održavanje konferencije dobra prilika da se široj hrvatskoj javnosti približi na koji način štitimo Jadran, kakva je podjela nadležnosti državnih institucija u obavljanju te odgovorne zadaće i koji su planovi u srednjoročnoj i dugoročnoj perspektivi.

U odnosu na ulogu Ministarstva u zaštiti Jadrana, ministar Božinović je naveo kako je Ministarstvo unutarnjih poslova jedan od glavnih stupova zaštite, s više od 20 tisuća policijskih službenika, 6 i pol tisuća graničnih policajaca, 6 specijaliziranih postaja i 12 mješovitih postaja u kojima se, pored ostalih, obavljaju i poslovi granične kontrole.

Ministar Božinović je naglasio: “I ovdje želim jasno poručiti: Hrvatska policija, osim što je spremna i sposobna zaštiti svaki kilometar naše kopnene granice, jednako je tako spremna i sposobna zaštiti svaku nautičku milju naše plave granice, odnosno naše obale, unutarnjih voda i teritorijalnog mora Republike Hrvatske“, a svoju tvrdnju potkrijepio činjenicom o donesenoj Strategiji razvoja pomorske policije koji uvjet je ispunjen u postupku primitka Hrvatske u EU, a tom strategijom definiran je koncept nadzora i zaštite državne granice, koji se temelji na tehničkim sustavima i  prisutnosti policijskih plovila na moru. Rezultat uspješne provedbe Strategije uspostava je Nacionalnog pomorskog centra za prikupljanje podataka koji je ustrojen u Upravi za granicu, u sklopu Službe pomorske i aerodromske policije.

Centar je započeo s radom prije više od šest godina, a smješten je u Zadru, u prostorima Policijske uprave zadarske. U Centru je zaposleno 18 policijskih službenika koji rade 24 sata, 7 dana u tjednu. Sustav za nadzor i upravljanje pomorskim prometom koji se koristi u Centru, kreiran je primarno prema zahtjevima i u skladu s prioritetima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Vrhunska tehnička opremljenost postignuta je gotovo 100-postotnim iskorištavanjem sredstava iz Schengenskog instrumenta, kao i uspješnom realizacijom niza projekata koji su financirani iz predpristupnih programa CARDS i PHARE. Tim projektima i sredstvima nabavili smo i policijska plovila, i to 7 plovila dužine 25 metara, 18 plovila dužine oko 15 m i 33 plovila dužine 10 m“, naveo je ministar Božinović.

U svom izlaganju, ministar Božinović osvrnuo se i na jedan od značajnijih izazova s kojim se svakodnevno suočava i Hrvatska, ali i Europa, a to su kontinuirana migracijska kretanja. „Hrvatska policija je u suočavanju s tim izazovom nedvojbeno dokazala da je sposobna učinkovito odgovoriti, brzo se prilagoditi promjeni stanja na terenu i još brže djelovati. Iako je za Hrvatsku sigurnosno u fokusu i od iznimnog interesa praćenje tzv. zapadno-balkanskog migracijskog pravca, za nas je podjednako važno nastaviti budno pratiti razvoj migracijskih kretanja na Sredozemnom moru“, istakao je ministar . 

I na kraju je zaključio kako je Hrvatska svjesna važne uloge koja joj danas pripada kada je riječ o zaštiti vanjskih granica EU, radi čega je u mjesecima prije nego se iskristalizirao novi sveobuhvatni europski pristup migracijama, predstavnike europskih institucija i agencija, svoje europske kolege i predstavnike država, argumentirano senzibilizirao za potrebu aktivnijeg uključivanja u suzbijanje nezakonitih migracija.

„Od konkretnijih ishoda te diplomatske inicijative izdvojio bih činjenicu da Frontexov zrakoplov od prošle srijede nadzire hrvatsku kopnenu i morsku granicu s Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Italijom, da su ubrzani pregovori s državama JIE o zaključivanju statusnih sporazuma, kojima će se omogućiti raspoređivanje europske granične i obalne straže na njihove granice i da je poraslo razumijevanje o ulozi Hrvatske u nadzoru vanjskih granica Europske unije i važnosti našeg članstva u Schengenskom prostoru. Posebno mi je drago što Vam u prigodi današnje konferencije možemo predstaviti  operativni rad Frontexovog zrakoplova i sliku naše morske granice koja se iz zrakoplova u realnom vremenu prenosi u Centar Frontexa (u Varšavi), a bit će vidljiva i u Nacionalnom koordinacijskom centru u Zagrebu, u Nacionalnom pomorskom centru za prikupljanje podataka u Zadru i u Operativnom stožeru u Postaji granične policije Cetingrad“ naglasio je ministar Božinović, a čitavo vrijeme njegovog izlaganja sudionici su bili u mogućnosti u realnom vremenu pratiti snimku nadzora državne granice na moru iz Frontexovog zrakoplova.



Pisane vijesti