- Objavljeno: 07.12.2022.
"Darujmo sigurnost jedni drugima"-na konferenciji za medije predstavljen preventivni projekt
Odgovorim ponašanjem u prometu čuvate svoj život, ali i živote svih ostalih sudionika !
FOTO: PU splitsko-dalmatinskaU sklopu preventivne aktivnosti PU splitsko-dalmatinske naziva „Darujmo sigurnost jedni drugima“, danas je u prostorijama AK- Split održana konferencija za medije na kojoj su uz načelnika Slobodana Maredića, voditelja Službe prometne policije Sinišu Mihanovića, sudjelovali ravnatelj KBC prof.prim.dr.sc. Julije Meštrović, ravnatelju Zavoda za hitnu medicinsku pomoć dr.med.spec. Leo Luetić, stalni sudski vještak za strojeve, cestovni promet i motorna vozila dipl.ing Stanko Smodlaka i Jozo Šitum, revizor cestovne sigurnosti i sudski vještak za promet.
Stanko Smodlaka naveo je kako AK Split zajedno s policijom godinama provodi ovakve i slične preventivne akcije. „Zajedničkim resursima pokušavamo kroz preventivne akcije utjecat na ponašanje samih vozača. Načelnik Marednić je iznio statistički podatak o 22 smrtno stradale osobe u prometu na području Splitsko-dalmatinske županije, taj podatak je strašan. Najzadovoljniji bi bilo kada bi ta brojka bila nula, ali svi znamo da je to nemoguće. Sve institucije čiji predstavnici su tu, uključene su svakodnevno u spašavanje života. Zahvalio se svim institucijama koje su angažirane kroz promet, posebno policiji, hitnoj medicinskoj pomoći i bolnici. Ova akcija je svakako hvale vrijedna, a mi ćemo i dalje nastaviti aktivno surađivati u preventivnim projektima policije“ naveo je Stanko Smodlaka.
„Zahvaljujem se medijima jer želimo kroz medije poslati poruku građanima i vozačima i da im još jednom skrenemo pozornost koliko je značajna sigurnost u prometu. Postoji potreba da se u javnom prostoru više govori o temi sigurnosti prometa. Darujmo sigurnost jedni drugima je poruka koju želimo poslati u javnost do naših građana. Želimo da brojka od 22 smrtno stradala osvijesti građane i da ih potakne da više vode računa o svojoj sigurnosti i sigurnosti ostalih sudionika u prometu. Svaki tjedan radom policije na terenu, u prosjeku se oduzme oko 60 vozačkih dozvola tijekom nadzora i kontrole prometa jer su osobe upravljale pod utjecajem alkohola, ali mi time ne mjerimo svoju uspješnost. Uspješni smo kada nemamo poginulih u prometu. Želio bi istači kako sve institucije ulažu veliki trud i jako puno radimo, svatko iz svoje domene, kako bi smanjili najteže posljedice. Mi ćemo svakako nastaviti provoditi kontrole kao i do sada posebno vikendom, ali želimo djelovati i preventivno“ naveo je načelnik Slobodan Marednić. Naveo je kako je suradnja s institucijama koje su danas tu svakako temelj uspjeha, a uz potporu medija, sigurni smo kako će poruka doći do svih građana Splitsko-dalmatinske županije.
„U prošloj godini smo imali 1100 pacijenata zbrinutih iz prometnih nesreća u Splitsko-dalmatinskoj županiji, to je velika brojka. Sigurno je jedan dio njih i rezultat nepridržavanja prometnih propisa i konzumiranja alkohola. Osim ovoga uočili smo kako je rezultat nesreća uz nepoštivanje prometnih pravila, nestrpljenje i neiskustvo. Apeliram na sve vozače da pokažu strpljenje jedna prema drugima. Posebno je važno apelirati sada u vrijeme blagdana da oni koji piju ne sjedaju za upravljač vozila jer posljedice takovog ponašanja su najteže“ istakao je Leo Luetić.
Jozo Šitum , revizor cestovne sigurnosti i sudski vještak za promet naveo je kako bi bilo dobro govoriti i o cestama i vozilima s obzirom da su elementarni čimbenici sigurnosti prometa na cestama čovjek, vozilo i cesta. Siniša Mihanović složio se i nadodao kako jedino možemo odmah i sada promijeniti vlastito ponašanje u prometu
Prof.prim.dr.sc. Julije Meštrović ista kako mu je drago da se na ovaj način priča o ovom temi i problemu. „Iz osobnog iskustva znam dobro koliko je težak ovaj problem o kojem danas govorimo i kako strašne mogu biti posljedice, ali mislim da znam i kako ga možemo riješit, a to je promjenama navika. Nažalost navike se teško mijenjaju, čak i kod mladih osoba koji su naučili slaviti uz konzumiranje alkohola i nemaju alternativu takvom način slavlja. Treba mijenjati paradigmu, treba mijenjati navike. Svi poduzimamo jako puno, ali prometne nesreće se mogu izbjeći i ne moraju biti uzrok smrti. Poštivanjem pravila mogu se izbjeći, ne uzimati alkohol, ne voziti brzo i tako dalje. Ugroženi su posebno mladi muškarci“ istakao je ravnatelj Meštrović.
Tijekom 2022. godine na području Splitsko-dalmatinske županije u prometu su izgubljena 22 života. U prvih jedanaest mjeseci ove godine evidentirano je 2657 prometnih nesreća u kojima je 354 sudionika bilo pod utjecajem alkohola. Smrtno su stradale 22 osobe, 342 osobe su zadobile teške tjelesne ozlijede, a 1153 osoba je lakše ozlijeđeno.
Na početku smo prosinca koji je mjesec blagdanskih druženja i slavlja, a u svim gradovima povećat će se broj ugostiteljskih objekata i biti će organiziran veći broj druženja posebno na otvorenim prostorima. Tijekom izlazaka i blagdanskih slavlja, vodite računa o svojoj sigurnosti, ali i sigurnosti vaše obitelji, prijatelja, poznanika, svih sudionika u prometu. Svaki život izgubljen u prometu tragedija je za obitelj, ali i za zajednicu i zbog toga vam želimo još jednom ukazati kako možemo odgovornim ponašanjem spriječiti stradavanja.
Odgovorim ponašanjem u prometu čuvate svoj život, ali i život svih ostalih sudionika !