Pojavile su se dvije vrste mailova u kojima se pokušava prevariti građane
Foto: ilustracija
Na mail adrese građana u posljednjih nekoliko dana zaprimljene su dvije vrste mailova u kojima se pokušava prevariti građane.
Prvi oblik su lažne ucjenjivačke poruke kojima napadač pokušava iznuditi novčanu dobit od žrtve. Metodu kojom napadač pokušava ostvariti financijsku dobit temelji na objavljivanju navodnih osjetljivih podatka žrtve koja je primila ucjenjivačku poruku ako žrtva ne izvrši uplatu u Bitcoin vrijednosti.
Gotovo uvijek u tekstu poruke ucjenjivač spominje posjedovanje žrtvine kompromitirane lozinke nekog internetskog servisa. Također, navodi da posjeduje snimke s web kamere žrtvinog računala kojoj je pristupio dok je žrtva navodno pregledavala web stranice pornografskog sadržaja. Pri tome prijeti objavom navodne “ponižavajuće” video snimke.
Takve poruke ne sadrže zlonamjerni sadržaj u vidu virusa i drugih zloćudnih programa. Korisnike savjetujemo da poruke ovoga tipa zanemare te uklone (obrišu) iz svojeg sandučića elektroničke pošte.
Drugi oblik su mail poruke koje izgledaju identično mail porukama stream servisa, a koje primatelja obavještavaju da su usluge stream servisa privremeno onemogućene te je potrebno otvoriti poveznicu radi ažuriranja podatka plaćanja, navedena poveznica vodi na stranicu koja je izgledom gotovo identična stranici spomenutog servisa, a sadržava polja za unos bankovih podataka radi „ažuriranja plaćanja“.
Upozoravamo građane da ukoliko zaprime mailove koje sadržavaju poveznicu na druge internet strance, a u kojima se pod krinkom „ažuriranja plaćanja“ traži da upišu svoje podatke s kartice, budu oprezni, da ne upisuju podataka s kreditne kartice, stranicu zatvore i izbrišu zaprimljenu poruku.
Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo kome..
Posjetite stranice
Web heroj - Ulovimo lika s weba koji tvoje € vreba i saznaj kako i na koji način se zaštititi.
Također, CARNET-ov Nacionalni CERT u rad je pustio novi servis
CERT iffy koji korisnicima, prije ili prilikom online kupovine, omogućuje provjeru ima li internetska trgovina obilježja lažnog weba. Korištenje servisa je jednostavno, a sve što korisnici trebaju napraviti kako bi provjerili internetsku trgovinu je da na stranici
https://iffy.cert.hr upišu ili zalijepe URL adresu trgovine koju žele provjeriti te pritisnuti gumb za provjeru.
Više o samoj usluzi možete pročitati na portalu:
https://www.cert.hr/cert-iffy-servis-za-provjeru-internetskih-trgovina/.
Stranica