"SafetyNet-Bitka za sigurnost": informiranje i savjetovanje za članove Županijske gospodarske komore Split

FOTO: HGK

 
U Makarskoj je danas, 26. ožujka u sklopu preventivnog projekta „SafetyNet-Bitka za sigurnost“ na proširenoj sjednici Gospodarskog vijeća HGK Županijske komore Split, održana panel rasprava o kibernetičkoj sigurnosti
 
Uz pozdravnu riječ Joze Tomaša, predsjednika Županijske komore Split, na panel raspravi sudjelovali su Slobodan Marendić, načelnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske, Paško Ugrina, voditelj poslova prevencije, Ivna Poljak Marunica, policijska službenica za kibernetičku sigurnost, dr.sc. Dražen Lučić, voditelj Odjela za informacijsku sigurnost HGK i Mislav Kovač, stručnjak za cyber security, inženjer sigurnosti i tehnički voditelj projekta Eviden u tvrtki Atos
 
Županijska komora Split okupila je gospodarstvenike Splitsko-dalmatinske županije kako bi razgovarali o modusima prijevara, ali i načinima zaštite. Nakon uvodnog izlaganja Slobodana Marendića koji je ukazao na činjenicu da se svakodnevni kriminal preselio na Internet i da se danas u policijskom biltenu svakodnevno susrećemo s različitim oblicima računalnih prijevara, Paško Ugrina govorio je o potrebi partnerskog načina rada, informiranja i načina kako zajednica može dati odgovor na ovaj problem uz stručnu pomoć policije i službi koje se bave sigurnošću. Paško Ugrina istakao je kako je sigurnost djece na Internetu jedna od najznačajniji tema kada govorimo o zaštiti djece i mladih radi čega je policija olakšala načine prijavljivanja ove vrste dijela i preko aplikacije „SafteyNet-Bitka za sigurnost“.
 
Dr.sc. Dražen Lučić govorio je o načinima zaštite i problemima s kojima se susreće danas svaka institucija i tvrtka, te možemo tvrditi kako nema niti jednog subjekta koji danas nije evidentirao pokušaj krađe podataka, upada u sustave i slično radi čega tema kibernetičke sigurnosti mora biti svakodnevno prisutna u medijima, a Mislav Kovač govorio je s pozicije etičnog hakera koji je upoznat  s najnovijim trendovima  različitih napada, ali i koliko je danas zaštita nužna da bi ste mogli kreirati minimalne sigurnosne uvjete za rad.
Ivna Poljak Marunica govorila je o pravilima kriminalističkim istraživanja, različitim vrstama prijevara, najčešćim problemima i radi čeg se ponekad gospodarstvenici odlučuju da događaje ne prijave policije. Svakodnevna edukacija i informiranje svakako je ključ prevencije ove vrste kaznenih dijela, radi čega je potrebno analizirati nove vrste i načine koje svakodnevno mijenjaju svoj oblik.   
 
Aktualna tema i zanimljivi sugovornici potakli su sudionike  koji su postavljali pitanja, iskazali interes i informirali se o načinima zaštite, ali su govorili i o negativnim iskustvima koja su saznali. Preventivni projekt „SafetyNet-Bitka za sigurnost“ nastaviti će i dalje s provođenjem informiranja građana i panel rasprava.
 
 
 
 

Stranica