Uz novčanik, sve vrijedne stvari koje se nose u džepu, torbi, ruksaku ili vrećici, mogu biti metom vještih kradljivaca. Dovoljna je mala neopreznost da netko postane žrtvom džepne krađe, a kada se to primijeti, počinitelj se nalazi već daleko.
Najčešće se džepne krađe događaju na mjestima gdje se kreće veći broj ljudi pa tako kradljivci koriste gužve u sredstvima javnog prijevoza, u ugostiteljskim objektima, čekaonicama, zdravstvenim ustanovama, na tržnicama, raznim javnim okupljanjima, plažama i drugim ''prometnim'' mjestima. Počinitelji mogu biti i žene i muškarci, starije i mlađe osobe, a uglavnom rade u skupinama – jedna osoba odvlači pozornost, dok druga zavlači ruku u džep ili torbicu i izvlači novčanik te ga predaje trećoj osobi, koja potom nestaje u gužvi.
Upamtite :
- Obratite pažnju na svoje okruženje, posebno na gužvu,
- Obratite pažnju na osobe koje vas duže prate - džepari prvo pronalaze svoju žrtvu,
- Čuvajte se guranja, nalijetanja i agresivnih ili pretjerano ljubaznih osoba,
- Ne pokazujte pred drugima novac i druge dragocjenosti,
- Ne nosite veće količine novca kada idete u kupovinu – koristite bankovnu karticu,
- Torbu nosite zatvorenu i ispred sebe,
- Ne ostavljajte torbu, novčanik, mobitel ili vrećicu na blagajnama, policama ili u kabinama,
- Izbjegavajte nošenje novčanika u zadnjem džepu,
- Zvono mobitela postavite na najjače i ako vam bude ukraden, zamolite nekoga da nazove vaš broj – možda se oglasi kod džepara,
- Ako ste pokradeni, pretražite najbližu okolicu, možda pronađete svoj novčanik - spremite ga u vrećicu i predajte policiji jer postoji mogućnost otkrivanja korisnih tragova.