Nositelj projektne aktivnosti: Ured načelnika PU splitsko-dalmatinske
Nacionalna razina: Ne
Vrijeme provođenja: Od 2015. kontinuirano, Izrađena nova projektna dokumentacija za period 2022/2025.
Planirano praćenje pokazatelja: Da
Ciljevi projektne aktivnosti: Podizanje razine svijesti kod djece, roditelja, stručnih službi u školama i šire javnosti o mogućim opasnostima i rizicima korištenja Interneta i društvenih mreža, te edukacija djece, roditelja i stručnih službi škola o navedenoj problematici
Ciljana grupa: Učenici od 6. do 8. razreda osnovnih škola, učenici SŠ, roditelji, stručne službe škola i šira javnost
Pregled planiranih aktivnosti: Od strane FESB-a i Udruge DUMP (društvo mladih programera) izrađena je aplikacija sa kvizom znanja „Safety net - bitka za sigurnost“ koja je postavljena na web stranice OŠ grada Splita. Kviz ima i dio kontrolnih pitanja kojima se šalju poruke o mogućnosti zlouporabe, ali daju i savjeti kroz ponuđene odgovore. Posebna stavka aplikacije su upute policije o prijavi zlouporabe, ali i pregled kažnjivih ponašanja. U svrhu bolje informiranosti i savjetovanja ciljane skupine izrađeni su posteri i letci o navedenom preventivnom programu. Realiziraju se predavanja i edukacije. Aplikacija je dostupna platformi Play store, te se očekuje uskoro i na platformi App store.
Sudjelovanje vanjskih partnera: Da
Kratki prikaz pokazatelja realizacije: Izrada aplikacije, predavanja, te suradnja s većim brojem partnera. Aktivnost prezentirana Vijeću za provedbu programa prevencije na području Grada Splita, te je dobila potporu Grada Splita. Aktivnost je prezentirana i prihvaćena na području više gradova županije. 2016./2017., u suradnji s vanjskim partnerima održana su predavanja učenicima 6 razreda i njihovim roditeljima, te članovima Vijeća roditelja i Vijeća učitelja, u svim školama na području grada Solina, kojom prilikom je obuhvaćeno 335 učenika, 120 roditelja i 142 člana Vijeća učitelja. U sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta 2018. predstavljena nadograđena aplikacija „Safety net“ za srednje školama prilagođena korištenju na mobilnim uređajima što je medijski posebno predstavljeno. Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg Interneta realizirano nagrađivanje dvoje učenika sa najboljim rezultatima u igri kviza. U šk.god.2020./2021, projektom obuhvaćeno ukupno 336 učenika od 5.-8.razreda. Realizirani novi info. materijali, ažuriran sadržaj i poslana obavijest školama o korištenju aplikacije. U šk. god. 2021./2022., obuhvaćeno 200 učenika od 5. do 8.razreda te 20 roditelja uz aktivni rad sa aplikacijom „Safety net“. U šk,.god.2022./2023. educirano oko 500 učenika te oko 100 roditelja. Intenzivirana aktivnost kroz kampanju Safetynet i godinu sigurnog interneta na području PU u 11 ciljanih aktivnosti, novi info. materijal i medijsku promidžbu .
Planirana realizacija u tekućoj godini: Podjela letaka i postera školama, te praćenje broja posjeta izrađenoj aplikaciji. Predviđeno je i predavanje zajedno sa predstavnicima FESB-a i Udruge DUMP zainteresiranim. Predviđeno ažuriranje sadržaja i obavijesti ravnateljima škola o mogućnosti korištenja. Povodom dana sigurnijeg Interneta, u veljači, nagrađivanje dvoje najboljih natjecatelja u kvizu znanja. Nastavak predavanja u šk.god.,2022./2023. te rad sa učenicima, roditeljima te nastavnim osobljem uz ažuriranje i popularizaciju aplikacije „Safety net“. Planirano je obilježavanje Dana sigurnijeg interneta u 2024.
Planirana evaluacija: Interna provedena 2022. iz čega je razvidan uspjeh kako same aplikacije tako i cjelokupnog projekta te je po istom zaključak o potrebi nastavka projektne aktivnosti.
Napomena bitna za vođenje projekta: Radi se o projektu PU i partnera te izrađenoj aplikaciji koju je preuzela većina OŠ i SŠ (obuhvaćeno preko 90 % škola) s područja Županije splitsko-dalmatinske. Planirano je kontinuirano ažuriranje kviz pitanja i materijala za učenje, koje će pratiti kretanje negativnih trendova koji se odnose na navedenu problematiku.
Projektna aktivnost - ALKOHOL NE HVALA
Nositelj projektne aktivnosti: Ured načelnika PU splitsko-dalmatinske
Nacionalna razina: Ne
Vrijeme provođenja: 2012/2014. ( nastavak kroz izdvojene ciljane aktivnosti)
Planirano praćenje pokazatelja: Da
Ciljevi projektne aktivnosti: Redukcija potražnje i dostupnosti alkohola, senzibiliziranje javnosti te smanjenje broja KD i prekršaja kao posljedica konzumacije alkohola
Ciljana grupa: Maloljetne osobe i ciljana kategorija uposlenika u trgovinama
Pregled planiranih aktivnosti: Početna radna skupina od stručnjaka iz različitih institucija, provedeno istraživanje s učenicima završnih razreda OŠ i SS, senzibiliziranje javnosti putem medija, okrugli stol i javna rasprava, edukacija uposlenika u trgovinama, izrada edukativnog materijala, sankcioniranje prekršitelja od strane policije. Suradnja s inspekcijskim službama. Nadzor mjesta okupljanja mlađih osoba, u cilju sprječavanja konzumacije i prodaje alkoholnih pića maloljetnicima.
Sudjelovanje vanjskih partnera: Da
Kratki prikaz pokazatelja realizacije: Partneri Grad Split i Vijeće za prevenciju. 2000 učenika obuhvaćenih istraživanjem. Broj trgovina i ugostiteljskih objekta obuhvaćenih prvom podjelom preventivnog materijala - 180. Javna tribina i uključivanje poznatih osoba sa pravobraniteljicom za djecu. Od 2015 godine dominantna aktivnost policije na redukciji dostupnosti alkohola i distribuciji info. materijala za trgovce, ugostitelje i BP. Za kraj i početak nove šk. god. obilazak cca. 400 objekata sa ciljem isticanja upozorenja i suradnja sa inspekcijskim službama u kažnjavanju. Paralelna aktivnost edukacija djece osmih razreda OŠ o zlouporabi alkohola. U 2021 god. 1021 učenik i 62 roditelja nazočilo edukaciji na temu štetnosti alkohola po prevenciji sigurnosti u prometu i projektu Zdrav za 5. U 2022 god. 4289 učenika sudjelovalo u edukaciji na temu štetnosti alkohola po prevenciji sigurnosti u prometu i projektu Zdrav za 5. Dvije ciljane aktivnosti krajem i početkom šk. godine sa praćenjem pokazatelja. 2023 aktivnost nastavljena kroz projekte Zdrav za 5 i Sigurnost cestovnog promet ciljanim predavanjima na temu štetnosti alkohola. Preventivno represivnim mjerama na početku i kraj školske godine planirani rad na redukciji dostupnosti alkohola maloljetnicama.
Planirana realizacija u tekućoj godini: Planiranje suradnje sa drugim institucijama. Planske aktivnosti na razni PU kroz rad na području zaštite maloljetnika uz naglasak na zone obrazovnih ustanova te početak i kraj školske godine.
Planirana evaluacija: Interna - uspješni pokazatelji realizacije.
Napomena bitna za vođenje projekta: Projektna aktivnost zaključena u prvoj fazi planiranja sa krajem 2014. Posebnost je edukacija i obuhvat velikog broja učenika 8 razreda svih OŠ na temu zlouporabe alkohola u projektu Zdrav za 5. Rad sa ciljanim kategorijama učenika turističkog i ugostiteljskog smjera u mjesecu borbe protiv ovisnosti na području grada Splita.