Dana 01.ožujka Vijeće za prevenciju koje djeluje u sklopu Gradskog kotara Sućidar održalo je tribinu na temu “ Umijeće roditelja” i “ Izbor zanimanja” na kojem su prisustvovali predsjednik vijeća Damir Ćosić –Roda, predsjednik vijeća za prevenciju Vinko Škunca, policijski službenik Goran Pfaifer djelatnik vijeća za prevenciju pri Policijskoj upravi, zamjenica predsjednika vijeća za prevenciju, pedagoginja OŠ Sućidar dr. Željka Karin koja je i održala predavanje.
Tema predavanja " Umjeće roditeljstva i izbor zanimanja" prvenstveno je namijenjena roditeljima djece sedmih i osmih razreda , a u vrijeme brojnih izazova i izbora samih adolescenata za koju su nazočni roditelji pokazali veliki interes.
U predavanju je naglašena važnost međusobne komunikacije u obitelji koja dovodi do kvalitetnog odnosa i olakšava prepreke i izazove s kojima se susreću adolescenti, a s njihovim odrastanjem moraju se nositi i njihovi roditelji koji se često ne snalaze i ne prihvaćaju da su djeci sve manje važna i da se okreću svojim vršnjacima, da prihvaćaju vrijednosti skupine što često može biti rizik za psihofizičko zdravlje i socijalno ponašanje. Naglašena je razlika između problematičnog i normalnog ponašanja adolescenta, te na što je potrebno obratiti pažnju i kako izbjeći odlazak u rizično i socijalno neprihvatljivo ponašanje.
Također su prikazani rezultati ESPAD-ovog istraživanja 35 zemalja Europe, među kojima je i Hrvatske gdje su na reprezentativnom uzorku od 5.000 šesnaestogodišnjaka uočene promjene ponašanja Hrvatskih adolescenata od 1995. g. od kada je započeto istraživanje do danas. Vidljivo je da je broj konzumenata alkohola, cigareta i psihoaktivnih droga u stalnom rastu, a osobito je izražen trend porasta rizičnog ponašanja kod djevojčica koje se sve više približavaju svojim muškim vršnjacima.
Međutim, naglašeno je i da adolescencija ne znači nužno sukob i da ovisno o tome kakvu smo komunikaciju i koliko smo kvalitetan odnos do tada stvorili sa djecom i u obitelji ovisi kako će naši adolescenti proći svoje odrastanje.
Između ostalog prikazana je mogućnosti u izboru srednjih škola, a osobit naglasak dat je na zdravstvene poteškoće kod pojedine djece kada je od važnosti ispravan odabir srednje škole. Upute su da se roditelji i djeca sa zdravstvenim poteškoćama svakako jave svom školskom liječniku koji im može pomoći u pravilnom odabiru. I na kraju je zaključeno da je roditeljstvo umijeće i da ga treba svakodnevno vježbati, te da uspješni roditelji nisu oni čije je dijete uspjelo prema njihovim očekivanjima, nego oni koji se sve učinili da im njihovo dijete na svoj način i na svoju korist stvarno bude uspješno i sretno.