Danas, 21. prosinca u 11.00 sati u Splitu, u prostoru HAK-a, Auto kluba Split, održana je tematska tiskovna konferencija u svezi provođenja akcije „Alkohol i vozači".
Cilj akcije je upozoriti vozače na opasne učinke alkohola u prometu, te spriječiti upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola, kako bi se spriječile eventualne štetne posljedice. To je osobito važno u narednom blagdanskom razdoblju, kada je povećan sigurnosni rizik upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola.
Tiskovnu konferenciju je organizirala je Policijska uprava splitsko-dalmatinska sa svojim partnerima u prevenciji - Hrvatskim auto klubom – Auto klubom Split, Zavodom za hitnu medicinu, Udrugom osoba s invaliditetom Split, Srednjom tehničko-prometnom školom i Udrugom inženjera prometa AMAC FSC.
Slobodan Marendić, načelnik Sektora policije, istaknuo je da je glavni cilj ove akcije djelovati preventivno i uputio je poruku da upravljač automobila i alkohol ne idu zajedno. U vrijeme blagdana pojačati će se nadzor nad prometom u županiji, pogotovo na prometnicama koje su usmjerene prema ugostiteljskim objektima. Svrha akcije je pojačati svjesnost i odgovornost građana sudionika u prometu, te omogućiti ljudima da dočekaju mirno jutro. Svaka smrt na cesti je tragedija koja se mogla izbjeći, zato svaki vozač treba razmisliti o sigurnosti, o tome da zbog svoje nepromišljenosti nekome može učiniti Božić zauvijek nesretnim, upozorenje je načelnika Slobodana Marendića.
Jozo Šitum, načelnik Odjela za sigurnost cestovnog prometa, izvijestio je da je 30 osoba smrtno stradalo od posljedica prometnih nesreća na području naše županije u 2011. godini. Analizom smrtno stradalih, te u usporedbi sa 2000. godinom, kada su smrtno stradale 83 osobe, stanje je danas znatno bolje. No, s druge strane, gubitak ljudskog života je uvijek nenadoknadiv i zato ćemo ovih blagdana biti na svim onim mjestima gdje očekujemo sigurnosne rizike koji nastaju zbog kršenja prometnih propisa, a posebno prekršaje vožnje pod utjecajem alkohola. Stupanj sigurnosti cestovnog prometa je nužno dovesti na još bolju razinu, što je moguće samo uz zajedničko kontinuirano i odlučno djelovanje stručnih organizacija koje se bave prometom, obrazovanjem, vozilima i sigurnošću, naglasio je načelnik Jozo Šitum.
Gost tiskovne konferencije bio je i član Udruge osoba s invaliditetom, i sam stopostotni invalid, Ante Bajić, koji je, radeći kao policajac, stradao u prometnoj nesreći, koju je skrivio alkoholizirani vozač. Dopredsjednica ove udruge Senka Mrkonjić je istaknula da je najveći broj članova Udruge upravo stradao u prometnim nesrećama.
Predsjednik HAK-ova Auto kluba Split Stanko Smodlaka i tajnik kuba Igor Podrug govorili su i o mladim vozačima, ponavljajući kako je bitno zapamtiti da u društvu uvijek najmanje jedan mora biti trijezan. Pri tome su iznijeli poruku koju koriste u radu s vozačima, a posebno mladima, "Kada piješ, nazovi!».
Svoja iskustva u ovoj akciji, kojoj je svrha zajednički proaktivno djelovati po pitanju sigurnosti svih sudionika u prometu, iznijeli su ravnatelj Srednje tehničko-prometne škole Josip Balić, zatim Denis Krstić, tajnik Udruge inženjera prometa AMAC FSC, kao i dr. Miho Sušić iz Zavoda za hitnu medicinu Županije splitsko-dalmatinske.